Návody na výrobu originálních přání k narozeninám, Valentýnu nebo Vánocům

 

V průběhu roku se naskytne nejedna příležitost, ke které se hodí darovat přáníčko. Ať už je touto příležitostí myšlena svatba, výročí, promoce nebo narozeniny, papírové přáníčko vždy naladí atmosféru na tu správnou slavnostní notu. Přání v papírnictví ale v současné době stojí okolo 30 Kč, což není zrovna za prakticky obyčejné a neosobní přání málo.

Naštěstí si ho ale můžete jednoduše vyrobit z toho, co najdete doma v šuplíku a peníze, které byste jinak v obchodě za přání utratili, můžete přidat například k rozpočtu na dárek pro oslavence.

 

Nejdříve si připravte základ přáníčka. Jak na to?

zelené papírové narozeninové přání vlastní výroby leží na bílé obálce
DIY papírové přání k narozeninám

 

Na výrobě přáníčka není nic složitého. Nejdříve začněte od základu, který budete později zdobit. Na to nejklasičtější přáníčko vám postačí tvrdý barevný papír, nůžky a barevné fixy. Ze všeho nejdříve si z tvrdého papíru vystřihnete přání ve tvaru čtverce nebo obdélníku a poté ho dotvoříte fixami nebo pastelkami. Pustit se můžete i do vystřihování složitějších tvarů, například na přání k Valentýnu se obzvlášť hodí tvar srdce.

 

Inspirace, jak ručně vyrobené přání ozdobit

Jakmile máte základ přáníčka vyrobený, můžete se pustit do zdobení. Hlavní je nebát se popustit uzdu fantazii. Ovšem dejte si ale pozor, ať typ zdobení stále odpovídá příležitosti, pro kterou přání vyrábíte. Také byste neměli zapomenout, že z přední strany by mělo být patrné, k čemu je přání věnováno a na pravé straně po otevření, by mělo být vepsáno věnování, básnička nebo krátký vzkaz.

diy vyrobená přání z papíru - přírodní hnědý papír
Homemade papírová přání – inspirace

 

Pro ozdobení můžete použít takřka cokoliv, co máte doma po ruce. Hlavním pomocníkem vám však jistě bude lepidlo, které můžete zvolit klasicky v tyčince nebo tekuté.

Pro zdobení můžete použít například:

 • přírodní sezónní dekorace – jako usušené a vylisované listy
 • to, co najdete v kazetě na šití – bavlnky, stužky a knoflíky
 • ústřižky papírů, novin a látek – využít můžete i originální techniky zvané quilling

 

homemade vyrobené papírové přání ozdobené technikou quilling
Výroba papírového přání k narozeninám – technika quilling

 

 • flitry, kamínky, třpytivá lepidla – dejte si ale pozor, abyste kamínky dobře přilepili. Větší kusy mají tendenci odpadávat.
 • fotky a jiné osobní dekorace – například vstupenka ze společného koncertu apod.

 

barevné diy papírové přání ozdobené květinami z papíru
Quilling papírové přání k narozeninám

 

Netradiční zdobení, které zaujme. Vyžadovat bude ale trochu více zručnosti

Pokud se vám zdá výroba přání z papíru příliš jednoduchá a nezajímavá, vyzkoušet můžete osobitější tvorbu přáníček. Zajímavě například vypadá přední vyřezávaná strana pomocí ostrého nožíku, řezačky nebo Big Shotu – záleží, jak moc chcete být precizní. Do přední strany přání můžete vystřihnout nebo vyříznout třeba květ (bude se hodit na svatební přání a k příležitosti Dne matek), obrys patrového narozeninového dortu (na narozeninové přání) nebo srdíčka a pusinky (na Valentýnské přání).

 

Čtěte také: Cardmaking jedinečná přáníčka – online video návody

 

Podle svého vkusu můžete vyřezanou stranu vypodložit barevným papírem. Netradiční efekt vytvoříte použitím průhledné folie, kterou nalepíte z vnitřní strany tak, aby vytvořila kapsu, do níž nasypete korálky nebo flitry. Poté kapsu napevno uzavřete. Korálky nebo flitry se budou při pohybu přesýpat, což bude ve vytvořených průřezech vypadat velice hezky.

 

Domácí výroba ručního (recyklovaného) papíru

Valentýnské, vánoční i narozeninové přání skvěle oživí vlastnoručně vyrobený domácí papír. Navíc tím využijete starého papíru, který by jinak mířil do koše.

 

Co budete potřebovat:

 • běžný papír kancelářský, novinový i letákový – pozor ale na voskovaný nebo křídový, z nich ruční papír vyrobíte jen těžko. Pokud použijete větší množství papíru novinového, počítejte s tím, že vám vznikne papír šedý.
 • mixér
 • nádoba na rozpuštění papíru
 • dva dřevěné rámečky stejného rozměru – jeden rámeček nutno opatřit sítem (např. síto do oken proti hmyzu)
 • nádoba s plochým dnem, do které se vejdou rámečky
 • vodu
 • noviny na odkapání ručního papíru
 • houbičku

 

v dřevěném rámečku je ručně vyrobený papír
Ruční výroba domácího papíru

 

Postup:

 1. Nejprve vytvoříme papírovou kaši natrháním papíru na malé kousky a jejich namočením do vody. Někdy papírové kousky stačí nechat ve vodě hodinu, jindy je potřeba papír nechat rozmočit přes noc. Záleží na druhu papíru. Poté rozmočený papír rozmixujeme tyčovým mixérem.
 2. Připravíme si stranou rozložený novinový papír, na kterém bude vyrobený papír schnout. Později na přípravu nebude čas.
 3. Papírovou kaši vlijeme do vody nacházející se v nádobě s plochým dnem, nejlépe čtyřhranné, do které bude možné ponořit dřevěné rámečky.
 4. Do nádoby ponoříme celý rám se sítem a na něj položíme rám bez síta, který určí velikost vzniklého papíru.
 5. Opatrně oběma rukama oba rámy zvedáme z nádoby. Při pohybu vzhůru se na síto nabírá papírová hmota. Snažíme se, aby po celém sítu byla stejně velká vrstva.
 6. Než rámečky z nádoby vynoříme jemně s nimi zatřeseme, aby se hmota lépe rovnoměrně usadila.
 7. Rámečky necháme nad nádobou lehce okapat a poté sejmeme vrchní tvarující rám bez síta. Nyní je nutné rychle rám se sítem otočit papírovou hmotou dolů na připravené noviny.
 8. Přebytečnou vodu z hmoty odsajeme houbičkou a necháme volně papír schnout. Jakmile papír trochu uschne, můžeme odstranit rámeček se sítem. Po vyschnutí můžete domácí papír použít na výrobu originálních přáníček.

 

Máte rádi ruční výrobu papírových přání? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.

 

Jak vydělávat na internetu a získat pasivní příjem 17. 9. 2018
Prvorodičky už se nemusejí porodu bát 25. 12. 2013
Výroba záložky do knihy z pryskyřice – videonávod 16. 2. 2022
Fimo hmota – kreativní polymerová modelína 11. 9. 2013
Umění meditace krok za krokem – praktické rady pro začátečníky – 2. díl 13. 6. 2020
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru