Patchwork a quilting – prošívaná deka, přehoz, dekorace

V dnešní době počítačů, robotů a sériové výroby se spousta z nás začala vracet k jedinečnosti a originalitě. Díky technikám jako jsou patchwork a quilting (čte se pačvork a kviltink) můžeme náš domov obohatit krásnými a jedinečnými dekoracemi, které jinde nenajdeme. V článku Patchwork – šitá geometrie jsme si řekli, jaké základní pomůcky budeme potřebovat a dnes si povíme co to vlastně Patchwork a quilting znamená, jaké látky a tkaniny na patchwork použít a na co si dát pozor při výběru.

Patchwork

Tato technika vznikla, jako čistě ruční práce, nicméně dnes už existují šicí stroje, které techniku Patchwork dokáží vytvořit.

Patchwork (patch – záplata, work – práce – vyrobeno ze záplat) je textilní technika, při které sešíváte různě barevné kousky látek tak, aby vytvořily vzory, mozaiky a další obrazce. Patchwork může být použit samostatně, nebo také (to bývá častější), v tzv. „sendviči“. Samotný patchwork v „sendviči“ tvoří pouze vrchní vrstvu, ostatní vrstvy (výplň a spodní látka) nejsou tvořené patchworkem.

Fotografie prošívané deky
Originální prošívaná deka tvořená technikou quilting

Quilt

Quilt se zkládá ze tří částí a jedná se o prošívanou ozdobnou deku. Vrchní díl je ozdoben patchworkem, vnitřní díl je tvořen z vatelínu a spodní díl je tvořen z látky, která může být vzorovaná nebo jednobarevná.

Vrstvy jsou spojené drobným prošívacím stehem, který funguje nejen jako spojovací prvek, ale zároveň jako výrazný estetický dekor na dece.  Na straně, která je ozdobena patchworkem, pomáhá zvýrazňovat ozdobné obrazce. Naopak na zadní straně vytváří svůj jedinečný vzor.

Čtěte také: Patchwork (pačvork) – návody na šitou geometrii

Quilt se používá jako ozdobný přehoz přes postel, nebo i jako tapisérie nebo gobelín.

Obrázek deky
Prošívaná deka.

Quilting

Jedná se o techniku prošívání. Proces šití, při kterém využijeme více vrstev látky společně a tím se vytvoří silnější polstrovaný materiál, obvykle k vytvoření prošívané deky, oděvu nebo prošívaného přehozu.

Prošívání lze provést ručně, nebo pomocí šicího stroje. Jednoduše spojujete (nejčastěji 3 vrstvy) a tím vyrobíte deku, nebo i další krásné dekorace do vaší domácnosti.

fotografie vánoční dekorace
Vánoční dekorace

Látky a tkaniny na patchwork a quilting

K tvorbě prošívané deky či přehozu můžete využít téměř jakýkoliv materiál.

Čtěte také: Šijeme dětskou výbavičku – krok za krokem

Důležité ovšem je hlídat si váhu použitých tkanin. Měly by ji mít všechny podobnou, aby nedošlo k nepřiměřenému namáhání na jakoukoli oblast již hotového výrobku.

Dále je potřeba se zaměřit na to, aby se vám po vyprání některé části nezmenšily. Pokud látky vyperete, až když přikrývka bude hotová, můžete být výsledkem velmi zklamáni.

Fotografie prošívané deky
Originální prošívaná deka tvořená technikou patchwork a quilting.

V případě tedy, že budete používat látky ze starého oblečení, tašek, povlaků atd., zkontrolujte si stálost barev a ujistěte se, že budou dostatečně odolné pro šití i konečné použití.

Záleží pouze na vás, jaké látky na výrobu prošívané deky či přehozu použijete. Jestli budou pestrobarevné nebo černobílé, zda budete vytvářet obrazce složitějšího rázu nebo si zvolíte mozaiky.  Pro děti je možné vytvořit deky se zvířátky, číslicemi nebo jejich oblíbenými postavičkami (třeba z večerníčka).

Základní kurz patchworku

Výukový kurz patchworku, který vede zkušená instruktorka Radka Sedláčková. Radka se patchworkem zabývá již 8 let a pod jejím vedením se můžete naučit základy patchworku.

V tomto kurzu se dozvíte:

  • jak ušít polštář i tašku
  • jak šít pomocí techniky volného kviltování
  • jak šít pomocí techniky srubového šití
  • jak šít pomocí techniky crazy šití
  • jak šít pomocí techniky flic-flac
Fotografie lektorky kurzu patchworku pro začátečníky
Kurz patchworku pro začátečníky

Vyrobte si doma svůj originální přehoz, deku či polštářek a přihlaste se do kurzu patchworku zdarma.

Tvoření z papírových ruliček – Koš a srdce 13. 12. 2017
Paličkování – základy, potřeby, podvinky 13. 1. 2016
Jak na letní malované tenisky 31. 5. 2018
Vitráže technikou Tiffany pro začátečníky 24. 3. 2019
Velikonoční tvoření s dětmi – zdobení vajíček 4. 3. 2017
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru