Drátování je velmi populární řemeslná činnost, s jejíž pomocí můžeme jednoduchým a efektním způsobem ozdobit různé předměty. V článku „Drátkování – návody pro začátečníky“ jsme si řekli, co budeme k drátování potřebovat a jak začít. Dnes se okrajově podíváme i na historii drátování, ale hlavně na pomůcky na drátování, konkrétně na typy drátů. Nezapomínáme ani na návody, které nás zaujaly – jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé.
Historie drátování
Drátování je stará řemeslná technika, která se k nám rozšířila ze Slovenska. Drátování vzniklo opravováním poškozené keramiky. K opravě se využívá mosazný nebo železný drát, který ovšem dříve nedokázali lidé vyrobit tak dlouhý, aby s ním mohli oplétat celou nádobu, proto dráty protahovali na poškozených místech nádobou a stahovali k sobě menšími kousky drátu. Na Slovensku se drátování objevilo kolem 16.-17. století a odtud se poté rozšířilo do celého světa.
Typy drátů na drátkování
V 17. století měli řemeslníci mnohem menší možnosti. Dráteníci dnes mají větší výběr z drátů a dalších pomůcek na drátování. Jaké typy drátů existují? A na co se používají?

Železné (ocelové) dráty
Jsou nejčastěji využívaným materiálem. Ačkoliv jsou pevné, jsou také křehké. Některé druhy jsou upravované žíháním a pak jsou měkčí a lépe se tvarují. Máme 3 druhy železných drátů:
- Silnější průměr – ten můžeme využít např. na výrobu konstrukcí a spirál.
- Střední dráty – ty se hodí na oplétání keramiky a výplety ploch.
- Slabší (vázací) – slouží ke spojování silných drátů či drátování drobnějších kusů.
Měděné dráty
Tyto drátky jsou nejoblíbenější u dráteníků, asi i proto, že jsou měkké a snadno tvarovatelné. Můžeme je použít pro výrobu drobných dekorací, šperků, plastik, oplétání skla a kraslic. Měď je velmi odolná proti korozi, ale může časem zezelenat (oxidovat). Doporučujeme si koupit lakované dráty, které měď ochrání před zezelenáním.
Čtěte také: Drátkování – návody pro začátečníky
Mosazné dráty
Mosazné dráty jsou tvrdé, ale křehké. V ohybech se mohou snadno polámat. Protože mají zlatavou barvu, využívají se k výrobě šperků. Mosazné dráty jsou často postříbřené nebo pozlacené, protože časem tmavnou.
Hliníkové dráty

Pokud se některé dráty opravdu dobře tvarují, tak to jsou hliníkové. Jsou lehoučké a měkké, ovšem jejich nevýhoda je, že se velmi často lámou. Proto se používají spíše v silnějších průměrech na výrobu plastik.
Pozinkované (ocelové či měděné) dráty
Barvu mají matně stříbrnou až šedou. Hodně se používají, protože ochranná vrstva zabraňuje korozi. Jsou tenké a jemné. Pracuje se s nimi velmi dobře, a proto se používají na jemné výplety.
Široký výběr pomůcek na drátování i na jiné tvořivé techniky najdete zde >>
Inspirace
Čtěte také: Vyrobte si krásné drátované spirálkovité náušnice s tyrkysem
Čtěte také: Návod na retro drátovaného andílka od Anetty Pantělejevové
Čtěte také: Rozhovor s Karlou Hátleovou – Drátování bylo jen další výzvou
Čtěte také: Návod na drátovanou květinu od Radky Novákové
Drátování pro začátečníky
Chcete se naučit více? Nebo hledáte o drátování a technikách více informací? Podívejte se na kurz drátování pro začátečníky, kde vstup a první 4 lekce jsou zdarma. Vyzkoušejte si, jak vám lektor i rychlost podávaných informací bude vyhovovat, a vyberte si.

V kurzu se dozvíte
- jaké pomůcky budete potřebovat
- jaké dráty jsou vhodné a kde je koupíte
- jak upravit před použitím dráty
- výroba dutých tvarů
- ošetření výrobku
Základní techniky:
- výroba srdíčka
- vyrobíme technikou „šitá krajka“ rybku z kamínku
- odrátujeme hrníčky čtvercovým opletem
- lahve odrátujeme šestiúhelníhovým opletem
- oplétání velikonočních vajíček tenkým drátem
- jemný jarní kruh + květiny do vázy
- ozdobíme svíčku, nebo zkusíme vyrobit svícen
- vyrobíme si velkou drátovanou Andělku
- s pomocí keramického dna si každý vyrobí úžasnou drátovanou mísu na ovoce
- bonus na konec – čtyřlístkové drátování