Rozhovor s Karlou Hátleovou – Drátování bylo jen další výzvou…

 

Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s Karlou Hátleovou, které nikdo neřekne jinak než Kajjka. Kajjka se věnuje drátování již 13 let. Určitě ji znáte z „Kurzů pro radost“ kde vede kurz drátování pro začátečníky. Kajjka moc ráda zkouší nové věci a krom drátování se věnuje i dalším výtvarným technikám a většinu z nich i učí. Je autorkou knih – Drátované šperky II, Malujeme na sklo, Drátované šperky III, Náušnice pro každého a Pleteme z Pedigu. Potěšilo nás, když souhlasila s rozhovorem, který nás přesvědčil o tom, že drátovat může opravdu každý, komu nechybí výdrž a odhodlání.

 

      Řeknete nám na úvod něco o sobě. Jak dlouho se věnujete drátování?

„Jsem z Českých Budějovic, kde mám kromě báječné rodiny a spousty přátel také kamennou dílnu, v níž jsem za deset let fungování udělala už stovky výtvarných kurzů různých technik. Drátování je technikou, kterou mám velice ráda. Před třinácti roky jsem začínala výrobou drátovaných šperků a o téhle technice jsem také napsala knihy, ale jak šel čas, propadla jsem kouzlu černého drátu.“

Fotografie drátované mísy
Drátovaná mísa – Karla Hátleová

 

Jaké pro vás byly začátky, co pro vás bylo nejtěžší a kdy jste se rozhodla, že se drátováním začnete živit?

 Začátky byly všelijaké, ale stále jsem si říkala, že je to přece řemeslo, které se dá naučit a tak jsem se prokousávala sérií pokusů a omylů. Díky tomu vím dnes nejen to, jak s dráty pracovat, ale i to, jak s nimi nepracovat. Účastníkům kurzů proto ušetřím spoustu trápení s děláním vlastních chyb. Já už je před lety udělala místo nich. 😀

Fotografie drátovaného výrobku
Drátovaný výrobek z kurzu

 

„V době, kdy jsem brala do rukou dráty poprvé, už jsem vedla kurzy košíkářství, textilních technik, malování na sklo a mnoho dalších a tak bylo drátování jen další výzvou.  Výzvou, kterou jsem chtěla zdolat. A tvrdohlavost mi nikdy nechyběla. Takže to spíš byla otázka času, než si troufnu své dovednosti předávat ostatním. Umět něco vyrobit a umět to ostatní naučit jsou totiž dva pojmy. Proto to zabralo skoro dva roky, než jsem si troufla své zkušenosti s drátem předávat dál.“

 

Fotografie drátovaného šperku
Drátovaný šperk

 

Jaký byl váš první výrobek a kolik vám zabral času s porovnáním s dneškem, kdy už to děláte jako profesionál?

 

Čtěte také: Vyrobte si krásné drátované spirálkovité náušnice s tyrkysem

 

První výrobek byl malý prstýnek pro mou dcerku. To nikdy nezapomenu, protože mám v paměti vtištěnou její radost. Kolik zabral času? Nevím. Chvilinku. Ta její radost trvala rozhodně déle. Tenkrát jsem ale neměla ani ponětí, kolik času zaberou mé další výrobky. Ani to, kolik času zabere naučit se drát zkrotit. Účastníkům kurzů dnes ušetřím celé hodiny tím, že jim řeknu, jak na to. Stejně ale stále říkám, že některé výrobky se prostě musí vysedět. Třeba drátovaná Madona trvá 8 hodin zkušenost nezkušenost. :-)“

Fotografie Madony a anděla z drátu
Drátování – Madona a anděl

 

Jaká je vaše nejhezčí vzpomínka na vaše studenty z kurzu drátování?

„Nejhezčí zážitek z kurzů drátování je pro mne spojen s konkrétní paní. Tato paní přišla celá nešťastná, že se jí obrátil život vzhůru nohama, protože prožila velmi smutnou událost a hledala nějaké odreagování, aby našla pevnou půdu pod nohama. Drátovala velmi tiše, a když odešla, ani jsem netušila, co bude následovat. Po pár letech jsem se s ní setkala znovu. Navštívila mne docela nová žena. Usměvavá, veselá a šťastná. Vyprávěla mi, jak se drátováním začala živit a jak jí změnilo život. Bylo to krásné.“

Fotografie šperku z kurzu drátování
Šperk z kurzu drátování

 

Čtěte také: Návod na drátovanou květinu od Radky Novákové

 

Jste se studenty v kontaktu i po kurzu?

Mnoho účastníků kurzů se vrací a učí se nové a nové věci. Drátování je návykové!  Z některých jsou dnes už mé kolegyně lektorky, nebo i skvělé přítelkyně. Tvoření sbližuje a já jsem za taková přátelství životu velmi vděčná.

Fotografie svatebních pokladniček
Svatební pokladničky

 

Co byste vzkázala našim čtenářům a všem, kteří s drátováním začínají?

„Trpělivost a víru ve vlastní schopnosti.  Dokážete mnohem víc, než si o sobě myslíte. A to neplatí jen pro drátování!“

Můžete nám poslat návod na výrobek pro začátečníky i pokročilé?

„Ano ráda, posílám vám návod na drátovanou kytku.“

 

Fotografie drátované kytky
Drátovaná kytka – návod

 

Děkujeme moc za rozhovor a přejeme, ať se vám daří, nejen v drátování.

Další inspiraci přímo od Kajjky naleznete v její výtvarné dílně Kajjka.

Kurz drátování pro začátečníky naleznete zde, kde se můžete registrovat zdarma a první lekce si s Kajjkou zdarma vyzkoušet.

 

Fotografie lektorky kurzu drátování
Kurz drátování s Karlou Hátleovou

Malování ústy – rozhovor s malířem Pavlem Hejhalem 11. 12. 2018
Vychytané označení klíčů 13. 7. 2016
Technika pouring aneb neplačte nad rozlitou barvou 30. 1. 2022
Typy krajek, techniky a historie paličkování 17. 11. 2017
Jak na výrobu šperků z modelovacího stříbra 30. 7. 2017
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru