Vše, co potřebujete vědět o pěstování levandule, jejích druzích a využití

Fialovou levanduli buď milujete, anebo ji nesnášíte. Málokterá květina vzbuzuje tak protichůdné emoce. Snad za to může její barva květů, nebo možná typická vůně. Ať už je tomu ale jakkoli, tato původem středomořská bylina si dobyla srdce Francouzů a přijedete-li do Provence, naleznete celé lány levandule táhnoucí se až k obzoru.

Historie a zajímavosti o levanduli lékařské

Její název Lavandula vychází z latinského lavare, mýt se. Pro svou vůni a antiseptické účinky se totiž již v antice využívala k blahodárným koupelím ve veřejných i soukromých lázních. Římané si potírali také oděv rozemnutými listy a květy, aby mu dodali na svěžesti. Staří Egypťané si rovněž byli vědomi mocné síly vonných silic, a proto je aplikovali na mrtvá těla během balzamování.

Počátek středověku nebyl k levanduli příliš vlídný, neboť byla považována za hlavní prostředek k navození lásky a ochrany. Proto v klášterních zahradách spíše jen přežívala a kdo ji využíval v magii, byl nelítostně stíhán. Odvážné čarodějky její květy házely do svatojanských ohňů a přivolávaly si tak vidiny budoucnosti, což církevní hodnostáři museli všemi silami potírat. Mimo kláštery si levanduli pěstovali především prostí léčitelé a porodní báby. Možná, že právě tito lidé stáli za renesancí levandule v temných dobách moru. Sušenými snítkami se vykuřovaly místnosti, kde se nacházeli trpící touto smrtelnou chorobou.

Mor časem pominul a vůně levandule zůstala. Éterické oleje se využívaly k provonění místností v nemocnicích a v panských sídlech. Šlechta si nechávala kapat silice na rukavičky, což se považovalo za prevenci proti další nemoci – choleře. Bylina se začala opět hojně pěstovat v blízkosti obydlí a také prádelen. Parfuméři s oblibou přidávali vonnou esenci do voňavek a mýdel. Během první světové války, kdy ještě nebyl rozšířen penicilin, se levandulový olej uplatňoval k desinfekci a potírání ran po šití nebo popálení. Léčivých účinků byliny využíváme dodnes, ať už v kosmetice, lékařství či například aromaterapii.

Druhy levandulí

Levandule lékařská (Lavandula officinalis) nebo také úzkolistá

fialové květy Levandule lékařské (Lavandula officinalis) nebo též úzkolisté
Levandule lékařská (Lavandula officinalis)

Nejznámější a také nejrozšířenější odrůdou je levandule lékařská. Díky vysoké koncentraci silic se využívá pro léčebné účely. Zachovává si svou typickou vůni i dlouho po usušení, proto se hodí do čajů, kosmetických i éterických olejů a uklidňujících polštářků. Také odpuzuje nepříjemný hmyz jako mouchy a komáry. Zato ale láká užitečné včely, čmeláky a motýly. Tento druh vytváří kompaktní keříky nižšího vzrůstu a kvete typicky fialově, ale můžete narazit i na keře s modrými, bílými či růžovými květy.

Levandule francouzská (Lavandula stoechas)

květy Levandule francouzské (Lavandula stoechas)
Levandule francouzská (Lavandula stoechas)

Keře francouzské levandule dokážou dorůst do výšky až úctyhodných dvou metrů. Výrazná nachová květenství rozhodně nepřehlédnete. Oproti původnímu druhu pronikavěji voní a jsou pěstována také k dekorativním účelům. Tato odrůda nesnáší mráz, proto se v našich podmínkách nepěstuje volně v půdě.

Levandule španělská (motýlí)- Lavandula lanata

listy a květy Levandule španělské (motýlí)- Lavandula lanata
Levandule španělská (motýlí)- Lavandula lanata

Netradiční květy španělské levandule připomínají svým tvarem ananas, na kterém sedí malí motýlci. Je to výrazně teplomilný druh, který potřebuje upravit podmínky pro zimování. Hodí se tedy pro pěstování v květináčích. V zahradě byste museli keře tohoto druhu přikrýt vyšší vrstvou kůry a chvojím nebo textilií.

Jak pěstovat a pečovat o levanduli

Pokud si touto nachovou kráskou chcete osadit okolí domu, mějte na paměti její původ. Kromě středomoří se pěstovala také v Indii a severních částech Afriky, například v Maroku nebo Egyptě. Svědčí ji tedy přímé letní slunce, déletrvající suché období a poměrně chudá půda. Bylinka je to nenáročná, zvyklá na velké výkyvy v dodávce vody. Mezi zaléváním by měla hlína kolem kořenů dobře vyschnout. Trvalé přemokření rostlinu spolehlivě zahubí.

Protože je levandule trvalka, bez problému přečká i zimu. To však neplatí pro rostliny pěstované v květináčích, které by mohly promrznout a poškodit kořenový systém. Před mrazy je proto přeneste do chladné místnosti nebo ideálně do venkovního skleníku, kde teploty nespadnou do záporných hodnot.

Kdy stříhat levanduli?

Kompaktních a hustých keříků dosáhnete jen radikálním řezem. Pravidelné stříhání levandule také vede k bohatšímu květenství. Pokud s pěstováním začínáte, pravděpodobně si koupíte mladou sazeničku, která zatím střih nepotřebuje. Před zimou jen odstřihněte květenství. Důležitý okamžik ale nastane z jara, kdy přichází čas na tvarování rostliny. Mladé keříčky se nebojte zkrátit až na délku kolem 5–7 cm. Starší kusy stříháme v polovině loňského přírůstku. Pozor, abyste ale nezasáhli do dřevnaté části rostliny, protože ta již velmi špatně obráží.

VIDEO: stříhání levandule

Hlubokým řezem předejdete nepěknému vzhledu, kdy je spodní část rostliny holá a listy nesou jen mladé vrcholky. Podzimní střih se provádí po odkvětu v měsíci srpnu. V tomto případě stačí jen odstranit samotný vršek květenství. Kdybyste zasáhli příliš nízko, rostlina by se nemusela včas uzavřít a vniklá voda by ji v mrazech nenávratně poškodila.

VIDEO: kdy stříhat levanduli

Pěstování levandule ze semínek

Chcete-li si vlastní levandule vypěstovat od semen, obrňte se trpělivostí. Semínka se vyznačují dlouhou dobou klíčení a od zasetí po první lístky může uběhnout až několik týdnů. Předpěstování sazeniček klade také vyšší nároky na půdu, která musí být dobře propustná a zároveň i výživná. Nebojte se tedy smíchat substrát pro výsev bylin s jemným pískem.

Během čekání na první lístky pravidelně zavlažujte půdu a udržujte ji při pokojové teplotě. Ideálním časem pro výsev je konec února až začátek března, aby rostlina před zimou dostatečně vyrostla.

balení semínek levandule lékařské a francouzské
Semínka levandule lékařské nebo francouzské k zakoupení

A kdy levanduli přesazovat do zahrady? Abyste měli jistotu, že přečká i větší mrazy, je vhodné na záhon sázet minimálně roční, lépe až dvouletou rostlinu. Mladé sázenky v květináči také dostatečně zalévejte – sucho vyžadují až starší rostliny.

Množení levandule řízkováním

Pokud máte starší rostlinu, můžete zkusit namnožení z řízků. Větvičky zakořeňují v místě řezu a aby nedocházelo k uhnívání, je důležité odstranit listy z části, která bude v substrátu. Pro zvýšení úspěšného zakořenění doporučujeme použít stimulátor růstu a řízek překrýt fólií. Takto množit můžete na jaře a na podzim.

Výsadba do zahrady

Úplně nejjednodušším způsobem je zakoupení vzrostlé rostliny v kontejneru. Přesazení do zahrady již zvládne každý. Stačí jen vytvořit dostatečně velikou jamku, do které nasypete vhodný substrát smíchaný s dostatkem písku a drobných kamínků. Než levandule vytvoří zdravý kořenový systém, dopřejte jí více zálivky.

Jak sušit levanduli

Z rostliny se využívají květy v plném rozvinutí. Sběr si naplánujte na opravdu slunný den, aby byl obsah silic co nejvyšší. Květenství levandule se suší buď jednotlivě rozprostřené na papíře, anebo svázané a zavěšené kvetoucí částí dolů.  Sušení levandule může být také velice dekorativní a praktickou záležitostí. Svou jemnou vůní totiž odpuzuje hmyz včetně šatních a potravinových molů.

bylinkářka plní pytlíčky sušenou levandulí
Sušená levandule může být také velice dekorativní a praktickou záležitostí

V Provence se stále ještě část sklizně dělá ručně a květiny pak slouží k dekorativním účelům. Zbytek se sklízí strojově a urychleně se dopravuje do destilačních závodů ke zpracování na cenné levandulové esence.

Co levandule obsahuje a s čím dokáže pomoci

Hlavními léčivými složkami jsou silice, třísloviny, flavonoidy a kumariny. Obzvláště kyselina rozmarýnová vyniká svými antioxidačními, antimikrobiálními a protizánětlivými účinky. Dokonce efektivně tlumí projevy průduškového astmatu a alergií obecně. Tato kyselina se vyskytuje, jak vyplývá z názvu, v rozmarýnu, šalvěji a právě levanduli. Ochraňuje rostliny proti napadení škůdci a konzumaci býložravci.

Výroba levandulového oleje

Léčivý levandulový olej si můžete doma snadno připravit. Hlavní je levandulové kvítky nikdy nenakládat zcela čerstvé. Po sběru by měly alespoň zavadnout, nebo mohou být i zcela vysušené. Při minimálním množství vody v květech totiž snížíte riziko zkažení oleje.

láhve plné domácího oleje z levadule
Levandulový olej – domácí výroba

Postup:

  1. Květy posekejte nadrobno keramickým nožem a vsypte je do nádoby s kvalitním olejem. Využít lze olivový, arganový nebo jojobový. Poměr oleje a květů by měl být takový, aby smícháním vznikla hustá hmota.
  2. Sklenici umístěte na tmavé místo na 6–8 týdnů.
  3. Po uplynutí doby louhování olej sceďte a květy mírně prohřejte. Snáze z nich vymačkáte zbytek oleje.

Olej se využívá zevně buď terapeuticky na kůži, anebo ke kosmetickým účelům.

Zevní použití levandule

Již po staletí se levandulový olej i výluh používaly k desinfekci kůže a nejrůznějších poranění. Olej oceníte při léčbě bradavic, oparů nebo molusek. Skvělé využití má i při masážích, kdy napomáhá uvolnění svalů a zmírnění bolesti kloubů. Pozor na podráždění kůže a alergické reakce. Výluh zas na krvácivost dásní, afty a bolavé zuby. Jako kloktadlo ho využijete při angínách a bolestech krku nejrůznějšího původu.

lahvička Nobilis Tilia bio éterického oleje z levandule
Bio výrobky z levandule na econea.cz

Vnitřní použití levandule

Levandule lékařská obecně zklidňuje. Znamená to, že tlumí mnoho procesů v lidském těle a ovlivňuje tak činnost srdeční, trávicí i nervové soustavy. Umí snížit emoční stres a zajistit rychlejší usínání i klidný spánek. S úspěchem se využívá také během migrény.

Při výskytu trávicích obtíží, jako je plynatost, zrychlená střevní peristaltika nebo zánět žaludku, zvládne bylinka svými účinky harmonizovat celý trávicí trakt. Některé zdroje uvádějí i schopnost levandule bojovat s rakovinným bujením především kůže. Jediný případ, kdy levandule není vhodná, je, pokud trpíte nízkým tlakem či se léčíte pomocí inzulínu. V takovém případě se jejímu použití raději vyhněte, nebo jej konzultujte s lékařem.

tinktura, svíčky a sušená levandule
Léčivé účinky levandule – v kosmetice, lékařství či aromaterapii

Emoce a magie Jak už jsme zmínili, levanduli ve středověku využívaly čarodějnice a vědmy pro přivolání ochrany a lásky. Cílily především na muže a to nejen z citového hlediska, ale i pro šťastný návrat z cest nebo dokonce bojů. Hluboké inhalování vonných silic skutečně může navodit stav podobný transu. Přidáte-li si ale pár kapek do difuzéru nebo koupele, rozhodně se nemusíte obávat o svou mysl. Naopak. Zklidní se vám tep, ztiší se rozbouřené emoce a budete se snáze soustředit.

Levandulová tinktura

Výroba tinktury je velice podobná výrobě oleje. Květy opět nasekejte a tentokrát zalijte silným alkoholem, nejlépe o síle více než 40 %. Macerát by měl stát na stinném místě alespoň 3 týdny. Pokud ho ale necháte déle, i v řádu měsíců, nic se nestane. Tinktura se využívá jako prostředek ke zmírnění trávicích potíží a psychických problémech. Dávkuje se 1 kapka na kilogram hmotnosti. Celkové množství se dělí do 3 dávek na den.

lahvička plná tiktury z pupenů levandule - výrobce Naděje

Levandule v kuchyni

Bylina je hojně využívaná i v kuchyni. Ve Francii se tradičně vyrábí lahodný levandulový med nebo se květy přidávají do marinád na grilované maso. Obzvláště s jehněčím ladí dohromady. A kdo jednou ochutnal levandulovou zmrzlinu, bude se k ní stále vracet. U nás se květy přidávají například do tradičních lázeňských oplatek. Mnohdy již můžete narazit na domácí levandulový sirup, ze kterého si uděláte skvělou limonádu. Přidáním čerstvé snítky levandule a máty získáte osvěžující letní nápoj. Pokud máte zkušenosti se zavařováním, vyzkoušejte netradiční marmeládu z okvětních plátků růže a květů levandule. Její lahodná chuť vám učaruje.

Dekorace z levandule

sklenice naplněná čerstvou levandulí
Dekorace z levandule

Fialové květy umí pozvednout každý kout domova. Prostřený stůl ozdobený levandulovými snítkami jen zve k posezení a jídlu. Čerstvá květenství vám ale ze všeho nejlépe poslouží při výrobě věnce na vstupní dveře, kdy nádherně ladí s pšeničnými a žitnými klasy. Tato kombinace připomíná horké léto na venkově. Tradiční využití mají levandulové paličky. Nejenže jimi můžete zkrášlit stůl nebo okenní parapet, ale ukládají se také do prádelníků, kde prádlo nádherně provoní a zbaví vás molů. Lichý počet stonků se pod květenstvím ohne nahoru a proplete se barevnou stuhou, až vznikne uzavřená vonná palička. Francouzská královna z Provence má opravdu velice široké využití a byla by škoda, kdybyste zůstali ochuzeni o její kouzlo.

do svazku svázaná levandule
Levandule působí velmi dekorativně

VIDEO: návod na výrobu levandulového věnce

VIDEO: návod na výrobu paliček z levandule

VIDEO: návod na výrobu vonných levandulových pytlíčků

Levandulové relaxační malování – online kurz

Lektorka levandulového relaxačního malování vysvětluje techniku malování v online kurzu
Levandulové relaxační malování – vstupte zdarma do online kurzu

Taky milujete vzhled, vůni a využitelnost levandule? Tak článek sdílejte. Děkujeme.

Chcete rozumět vůním a umět je využít? Zúčastněte se kurzu “Praktická aromaterapie pro každého” 1. 5. 2024
Nechte se uchvátit léčivými účinky heřmánku. Vyrobte si z něho mast nebo tinkturu 9. 5. 2021
Rýmovníkové domácí medy – postup výroby 30. 4. 2019
1. díl: Chilli papričky a zdraví. Proč bychom je měli jíst? 9. 2. 2020
Jak uchovat a zpracovat bylinky po vypěstování? Prozradíme vám, jak zachovat jejich chuť 29. 3. 2021
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru