Naučte se poznávat i využít bylinky z přírody s kurzem “Sběr bylinek a jejich praktické využití”

Chcete své procházky do přírody spojit s něčím užitečným? Napadlo vás někdy při pobytu v lese, v horách nebo u vody, kolik rostlin kolem vás by se dalo využít? Nebo byste jen rádi zjistili, jakými bylinkami osadit svou jedlou zahradu a jak je po sklizni používat? Pokud ano, bude kurz “Sběr bylinek a jejich praktické využití” tím pravým pro vás. Pojďme se společně podívat, co tento kurz nabídne, co se naučíte a jak to celé probíhá.

Proč umět sbírat a využít bylinky?

Tradiční používání bylinek k léčebným a kosmetickým účelům má dlouhou historii a je zakořeněno v kulturách po celém světě. Znalost sběru a využití bylinek představuje cenný zdroj pro osobní péči a zdraví.

Sběr a využívání bylinek má historické kořeny sahající až do pradávných civilizací, kde byly bylinky považovány za posvátné a léčivé. Tradiční léčitelství využívalo rostlinné suroviny k léčbě nemocí a podpoře zdraví. Již starověké civilizace jako je například Čína, starověké Řecko a Egypt, zdůrazňovaly význam bylinek pro zachování fyzického a duševního zdraví.

I v dnešní době má znalost sběru a využití bylinek své místo. Vzhledem k rostoucímu zájmu o přírodní léčebné metody a trendu k ekologickému životnímu stylu se stále více lidí obrací k bylinkám jakožto alternativnímu zdroji léčby. Rostlinné přípravky nabízejí širokou škálu léčebných účinků, od podpory imunity po zklidnění nervového systému.

Jaká pozitiva tedy bylinky, jejich samosběr a domácí využití přináší?

 • Zdraví a péče o tělo – bylinky mají přirozené léčivé vlastnosti, které mohou přispět k zachování zdraví a pohody. Například šalvěj a máta jsou známé svými antiseptickými vlastnostmi, které podporují zdraví ústní dutiny. V posledních letech je velkým tématem také gemmoterapie, která se zabývá získáváním léčivých výtažků z pupenů rostlin.
 • Ekonomická úspora – sběr a používání bylinek může být ekonomicky výhodnou alternativou k nákupu průmyslově vyráběných léčiv a kosmetických přípravků. Vyrobit si můžete například rozmarýnovou vodu pro podporu růstu vlasů, bylinné oleje a další preparáty, které v drogerii nebo lékárně najdete i za stovky korun.
 • Získání dalších vědomostí a zkušeností – znalost sběru bylinek poskytuje lidem jakousi nezávislost a kontrolu nad svým zdravím. Mohou si totiž sami pěstovat bylinky, ale i sbírat rostliny v přírodě. Dobře je poznají, ví, které jsou například jedovaté a nemusí tak mít obavy.
 • Využití v kuchyni – bylinky se uplatní nejen v léčitelství, ale také v kuchyni. Jak bylinky připravit a uchovávat co nejlépe, aby si zachovaly svou chuť? Sušte je v polostínu a pozvolna, uchovávejte je v uzavíratelných sklenicích a do jídel je přidávejte až úplně nakonec.
Věděli jste, že bylinky byly součástí mnohých pověr? Zůstal-li například břečťan v misce s vodou čerstvý od Silvestra až do Tří králů, symbolizovalo to příchod štěstí. Lidé si také dávali kopřivy do kapes, aby do nich neuhodil blesk.

Jak probíhá kurz “Sběr bylinek a jejich praktické využití”

Průvodce kurzem

Kurzem vás provede Anna Bednářová, vášnivá bylinkářka a propagátorka přírodní medicíny, sdílí své bohaté znalosti a vášeň pro bylinky prostřednictvím online kurzů a živých workshopů. Její láska k bylinkám se zrodila před více než deseti lety, kdy ji jejich léčivé schopnosti naprosto uchvátily. Od té doby se věnuje jejich studiu a prohlubování svých znalostí prostřednictvím samostudia herbářů a absolvování různých bylinkových kurzů.

Klíčovými momenty v jejím vývoji byly roční Bylinková škola praktického bylinkaření v roce 2018 a účast na Akademii léčivých rostlin v roce 2022, která se zaměřuje na prokázané účinky bylin českých i exotických.

Co se naučíte?

V rámci kurzu se naučíte rozpoznávat základní bylinky a vyrábět širokou škálu bylinkových produktů, včetně tinktur, mastí, sirupů a likérů. Začnete se zásadami bylinkaření, které zahrnují správný způsob sběru, zacházení a sušení bylinek.

Konkrétně se v kurzu dozvíte:

 • Zásady pro sběr a sušení bylinek
 • Výběr vhodných bylinek na čaj a způsoby míchání čajových směsí
 • Výrobu tinktur, mastí, sirupů a likérů z bylin
sklenice doma vyrobených mastí, tinktur a pochutin z bylinek
 • Účinky a zpracování kostivalu lékařského, pampelišky / smetanky lékařské, hlohu obecného, šípku a šípkové růže
 • Základní jarní bylinky a jejich využití
 • Využití bylinek při péči o vlasy a pleť
 • Využití bylinek v kuchyni
 • Bylinky pro podporu imunity

Každý účastník kurzu se naučí vyrábět vlastní bylinkové tinktury, sirupy, masti a likéry. Postupy budou detailně popsány a názorně ukázány na konkrétních příkladech léčivých rostlin.

Kromě toho se ve videích kurzu prozkoumávají účinky základních léčivých rostlin, jako jsou pampeliška, kostival, hloh, šípek a šípková růže. Názorně se představují jarní bylinky a popisuje se, co z nich lze vyrobit. Součástí kurzu je také video zaměřené na imunitu, kde se dozvíte, jaké bylinky pomáhají při nachlazení a jak si připravit bylinný čaj pro posílení imunity.

Jak dlouhý je kurz a jaký je obsah lekcí?

Celkem se můžete těšit na téměř čtyři hodiny plné informací o bylinkách, které jsou rozděleny do těchto lekcí:

 • Jak správně sbírat bylinky
 • Jak vyrobit bylinkový sirup
 • Představení placené části
 • Jak bylinky správně sušit
 • Jak míchat bylinkové směsi na čaje
 • Výroba tinktur z bylin
 • Výroba bylinkových mastí
 • Jak vyrobit bylinkový likér
 • Lekce 9 až 16 pak zahrnuje detailní náhled na specifické léčivé rostliny, včetně pampelišky, hlohu, kostivalu, jarními bylinkami, bylinkami pro posílení imunity, bylinnou kosmetikou, kořením a oleji, a růžemi šípkovými.
Bylinky a jejich účinky přiřazuje většina lidí spíše k minulosti. Víte ale, že velká část doplňků stravy i klasických léčiv obsahuje právě výtažky z bylin?

Průběh celého kurzu

Kurz zahrnuje 3 lekce zdarma, doživotní přístup ke všem lekcím a certifikát o absolvování kurzu. S nákupem obdržíte přístup ke kompletnímu kurzu okamžitě po zakoupení. Všechny lekce jsou k dispozici ihned bez omezení. Ke zhlédnutí lekcí je nutné internetové připojení a kurz nelze stahovat na lokální disk z bezpečnostních důvodů.

VIDEO: po kliknutí na video o sběru bylinek budete přesměrování na stránky s online kurzem, kde se můžete zdarma zapojit a shlédnout 3 části kurzu.

Lektorka kurzu sběru bylinek prochází lesem s košíkem a sbírá bylinky
Podívejte se, co o kurzu sběru bylinek a jejich využití říká sama autorka kurzu

Používáte bylinky a domácí výrobky z nich? Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte. Děkujeme.

Jak vybrat kytaru pro začátečníky 6. 11. 2017
Prvorodičky už se nemusejí porodu bát 25. 12. 2013
Vytvořte krásné náušnice z drátků díky kurzu drátovaných šperků pro začátečníky 2. 3. 2022
Enkaustika – zjistíte, že malovat umí každý 26. 12. 2013
7 tipů na dárky pro ženy, kterými rozhodně potěšíte 4. 11. 2018
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru