Škola pletení pro začátečníky

Z dětství si asi všichni pamatujeme na svetry a ponožky, které nám pletly naše babičky. Když už nebyl takový svetr vyzdoben nejnovějším norským vzorem, na který pronikl návod do posledního čísla časopisu o ručních pracích, alespoň kousal do krku, a my se tak děsili každého vysvléknutí bundy před spolužáky. Ty doby jsou naštěstí pryč.

I když je pletená móda znovu na vrcholu, materiály, ze kterých pleteme, jsou mnohem příjemnější na nošení ‒ jsou měkké, poddajné a přitom hřejivé.

Začínáme s pletením

jehlice na pletení a zelená vlna na pletení

Osvojit si základy pro ruční pletení není nic náročného. Hladce, obrace, otočit a plést další řadu. U patnácté řady však vidíme, že nám původní záměr uplést šálu nevychází a místo pravidelného obdélníku začínáme tvořit trojúhelník, neboť nám na jehlici narostlo další oko.

Při ubírání ok naopak často tápeme, kolik jich celkem musíme ujmout, aby výsledek odpovídal našim představám. A zejména začátečníci mohou mít problémy porozumět psaným návodům.

Ruční pletení podle videokurzů

Pro takové případy je vhodné naučit se ruční pletení podle videí. Taková škola pletení pomocí názorných ukázek předvede odběratelům, jak vypadá provedení složitě popisovaného kroku v praxi. Tím si zároveň začátečníci osvojí správnou techniku pletení a také se naučí číst ve složitých návodech.

VIDEO: škola pletení – počáteční nahazování ok

Čtěte také: Háčkování – rady pro začátečníky

VIDEO: škola pletení – jak plést hladce

VIDEO: škola pletení – jak plést obrace

Sledování videí s názornou výukou pletení je ale vhodné i pro zkušené pletařky. Najdou v nich mnoho inspirace i nápadů pro další ruční pletení.

Pro maminky i časově vytížené ženy

On-line videa s výukou pletení šetří mnoho času i peněz a výrazně zjednodušují přístup zájemců ke kurzům pletení. To ocení zejména maminky na mateřské dovolené, které kvůli péči o děti nemohou pravidelně navštěvovat kurzy pletení.

Videokurzy jsou ale určeny i zájemkyním z řad velmi zaměstnaných žen a důchodkyň, pro které je mnohem výhodnější zhlédnout video on-line kdykoli během dne. Informace, které načerpáte z takové školy pletení, jsou srovnatelné s klasickou formou kurzu.

VIDEO: škola pletení – splétání ok, ubírání, uzavření

Čtěte také: Paličkování – základy, potřeby, podvinky

Videa také bývají zaměřena na odhalování nejčastějších chyb, kterých se začátečnice během pletení dopouštějí, a názorně ukazují, jak se těmto chybám vyvarovat či jak je odstranit.

Základní výbava pro pletení

Základními potřebami, které v začátcích svého pletení jistě upotřebíte, jsou jehlice a příze. Jehlice se vyrábějí z celé řady materiálů, na trhu jsou běžně k dostání dřevěné, bambusové, kovové i plastové. Tloušťka jednotlivých jehlic určuje velikost ok, která s jejich pomocí upletete. To je důležité zohlednit při výběru příze.

balení pletacích jehlic č 12 -15

Podívejte se na všechny typy pletacích jehlic, včetně nejoblíbenější jehlice č. 20 >>

Příliš silná příze bude na slabých jehlicích vytvářet pevnou strukturu pleteného výrobku, naopak tenká příze na silných jehlicích vytvoří přespříliš pružný výrobek, který se bude během nošení roztahovat a ztratí tak svůj tvar.

Příze, ze kterých budete plést, jsou k dostání v nepřeberném množství druhů, barev i účelů, pro které jsou vhodné. Vedle klasických hladkých přízí jsou k dostání také různé druhy přízí volánkových, s bambulkami a s řadou dalších prvků pro vytvoření nevšedních efektů.

modré a šedé pletací příze

Další typy, značky a barvy pletacích přízí vybírejte zde >>

Pletené modely podle návodů

Ruční pletení je univerzálním způsobem výroby oděvů a doplňků. Možností, co za pomoci jehlic a příze vyrobit, je skutečně velmi mnoho. Profesionální pletařky mohou plést zvolený výrobek bez pomoci, všechny ostatní pak jistě ocení návod, podle kterého mohou pracovat.

Takovým předlohám se věnuje nejeden tištěný časopis a i internet nabízí pro ruční pletení modely s návodem v ohromném množství. Každý návod je doplněn o doporučený typ příze a odpovídající velikost jehlic. Pokud jste již překonali počáteční potíže se čtením návodů, můžete se směle pustit do výroby prvního originálního kousku do svého šatníku, který vám bude každý závidět.

Čtěte také: Drátkování – návody pro začátečníky

Doporučuji např. úžasnou databázi stovek českých pletacích návodů DROPS design.

návody na pletení dámské, miminka, pánské, ponožky a jiné
široká nabídka návodů na pletení – databáze DROPS Design

 

Buďte trpěliví

Z vlastní zkušenosti vím, že plánů pro ruční pletení nasbíráte během jediného večera více, než stihnete za celý rok skutečně uplést. Protože existuje celá řada vzorů, přízí, barev, motivů a dalších prvků, které dělají váš pletený výrobek jedinečným, je velmi jednoduché obohatit šatník o doplněk, který nikdo kolem vás nemá.

A to je účelem jakékoli ruční práce. Až budete ve svých začátcích potřetí znovu vztekle párat nevydařený kus své práce, myslete na to, že jste zase o krok blíže k úspěchu. A to je opravdu velká motivace vytrvat a nevzdávat se.

Pletení na rukou – moderní, vkusné, jednoduché

A ještě jedna malá inspirace. Stále populárnější se stává pletení přímo na rukou nebo prstech (bez jehlic).

Pletení na rukou – video návody:

Čtěte také: Není nad vlastnoručně vyrobený originální svetřík z kvalitní příze, říká Šárka Srpová

Pleteme, plete, budete plést? Sdílejte inspiraci mezi své přátele a pochlubte se.

Buďte originální! Darujte poukaz na online kurz

Usnadněte si jeho výběr pomocí dárkového rádce:

výběr mezi mužem a ženou při výběru dárků - dárkový rádce

Savování textilu – potřeby, postup, časté chyby 14. 6. 2017
Jitrocelový sirup proti kašli – domácí výroba 29. 6. 2019
Návod na drátovanou květinu od Radky Novákové 22. 3. 2018
Bezinkové domácí sirupy – postup výroby 26. 7. 2019
Domácí pleťové masky: Výroba masky s ohledem na váš typ pleti 11. 4. 2020
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru