Rozhovor s Vendulou Maderskou a návod na háčkovanou kabelku s chobotničkou Aničkou

 

Od dětství ráda tvoří a miluje přízi. K ručním pracím ji přivedla její maminka, která šila, háčkovala a pletla krásné a moderní oblečení. Nyní má vlastní e-shop a inspiruje ostatní začínající i pokročilé „háčkařky“ a to nejen svými návody.  Její originální výrobky dělají radost nejen v České Republice, ale i v dalších koutech světa.

Je tu další z našich kreativních rozhovorů, tentokrát s Mgr. Vendulkou Maderskou, která pro vás připravila krásný návod na háčkovanou kabelku s chobotničkou Aničkou.

 

Rozhovor s Vendulkou Maderskou

Co vnímá Vendulka, jako svůj největší úspěch a co nového připravuje?  Než rozpálíte háček, přečtěte si rozhovor s Vendulkou.

 

Fotografie háčkovaných výrobků

 

1) Vendulko, Vaše háčkované výrobky jsou krásné a originální. Kdo vás k ručním pracím přivedl a jaké byly Vaše začátky?

„K ručním pracím mě přivedla moje maminka. Je úžasně šikovná. Když byla mladší tak šila, háčkovala a pletla krásné a moderní oblečení a já jsem v tom vyrůstala a chtěla být taky tak šikovná jako ona.

Ale mé první pokusy – ty teda byly 🙂 „Nositelné“ modely jsem začala vytvářet asi až tak ve dvanácti letech, do té doby jsem oblékala hlavně panenky. Původně jsem především pletla, háčkování mi vůbec nešlo. Má nejlepší kamarádka z dětství taky pletla, takže bylo moc příjemné, to s někým sdílet.

 

Čtěte také: Háčkování – rady pro začátečníky

 

Tehdy nebyly žádné kurzy, internet, ani kvalitní časopisy. Všechno se člověk učil zkoušením a nekonečným páráním. Často jsem pletla ze zbytků příze a už tehdy jsem používala perličky.

Když jsme měly štěstí, sehnaly jsme výtisky německé Burdy a Vereny a v těch jsme donekonečna listovaly. Háček si mě našel před 10-ti lety. No a už nepustil. Teď se naopak pomalinku zase vracím zpátky k jehlicím 🙂

 

Fotgrafie patchwork heart Vendulka
patchwork heart Vendulka M.

 

 2) Jaký byl Váš největší úspěch v háčkování?

„Pro mě je mým největším úspěchem to, že se mé tvorbě v tom velkém háčkovaném světě podařilo prosadit. Že se má práce stala rozeznatelnou a nese můj specifický rukopis, což není  vůbec snadné.

Na to jsem hrdá a taky na to, když dostávám zprávy z různých koutů světa, kde mi lidi píšou, že jim má tvorba dělá radost, zlepšuje náladu, a že třeba podle mých návrhů tvoří – ty výrobky pak prodávají a to jim zlepšuje kvalitu života. Tak to mám potom pocit, že má práce má smysl.

 

mug coaster Vendulka M.
mug coaster Vendulka M.

 

3) Na čem právě pracujete a jaké jsou Vaše plány do budoucna?

„V současné době k mé autorské tvorbě vlastních modelů a dekorací a vytváření návodů na háčkování, přibyl provoz internetového obchodu s pletací přízí, knoflíky a materiálem pro tvoření. Odjakživa zbožňuji barevný, měkký svět plný klubek a tak teď jeden malý tvořím 🙂 Srdečně Vás zvu na návštěvu našeho obchůdku: www.hackovanisvendulkou.cz

 

Fotografie:Catania_bavlněná příze
Catania – bavlněná příze

 

4) Co byste vzkázala všem, kdo začínají háčkovat

„Vzkázala bych jim, aby byli trpěliví, aby nespěchali, pilovali techniku, aby se nebáli experimentovat, a aby tvořili s lehkostí. A hlavně bych jim přála, aby je to bavilo 🙂

Děkuji všem čtenářům za čas, který se mnou strávili a pokud si se mnou chcete i něco vytvořit, připravila jsem pro Vás ve spolupráci s  www.mini-kurzy.cz návod na veselou letní háčkovanou kabelku s roztomilou chobotničkou Aničkou 🙂

 

Háčkovaný návod na háčkovanou kabelku s chobotničkou Aničkou od Vendulky

 

 

 • Doporučený materiál: 100% mercerizovaná bavlna Catania firmy Shachenmayr
 • Použité odstíny: světle modrá 173 cca 83 g, tmavě modrá 164 cca 20 g, malé množství růžová 225 a písková 404.
 • Kabelku budeme háčkovat dvěma vlákny příze a háčkem 3.5 mm. Velikost zkušebního vzorku bude 21 ok na 10 cm.
 • Přízi můžete zakoupit na hackovanisvendulkou.cz

 

Ostatní materiál

 • běžná šicí jehla a nitě
 • jehla s tupým hrotem
 • perličky o průměru 4mm – perličková velikost 6/0
 • světle modré flitry
 • nůžky
 • trošku dutého vlákna
 • 1 pár očí na přišití anebo 1 pár bezpečnostních očí o průměru 10 mm
 • 2 knoflíky o průměru 6 mm
 • značkovač ok
 • háček 3.5 mm a 3 mm

 

Čtěte také: Háčkování a návod na dětské capáčky od Kateřina Ramil

 

Velikost kabelky : výška 18 cm, šířka 15.5 cm. Velikost hotové kabelky rovněž závisí na použitém materiálu a vašem vlastním stylu háčkování.

Úroveň návodu: středně pokročilá

 

Použité zkratky a oka

 • Řetízkové oko (ŘO)
 • Pevné oko (PO)
 • Krátký sloupek (KS)
 • Polodlouhý sloupek (PDS)
 • Dlouhý sloupek (DS)
 • Ubírání ok (Λ): sháčkujeme dvě oka dohromady
 • Přidávání ok (V): háčkujeme 2 oka do jednoho oka
 • Háčkování za zadní nit
 • Reliéfní KS
 • Račí sloupek
 • [ ] …x krát = opakujeme instrukce v závorkách tolikrát, kolikrát je uvedeno
 • ( ) = počet ok na konci řady

 

1)   Hlavní část kabelky

Háčkujeme dvěma vlákny příze, háčkem 3.5 mm a světle modrým odstínem příze. Budeme háčkovat v podélných řadách.

 

Začátek: ŘO 52

1. řada: háčkujeme od 2. oka od háčku 1 KS do každého oka z předešlé řady (51 KS), 1 ŘO na otočení práce, otočíme.

2. řada: od této řady budeme háčkovat PDS, avšak za zadní nit

 

Fotografie háčkování a háčku - návod na háčkovanou kabelku s chobotničkou Aničkou
Foto: hackovanisvendulkou.cz

 

Háčkujeme 24 PDS, 2 PDS do jednoho oka, 1 PDS – do tohoto oka umístíme značku a pokračujeme: 2 PDS do jednoho oka, 24 PDS (máme 53 ok), 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

Fotografie : návod na háčkovanou kabelku s chobotničkou Aničkou

 

3. řada: 1 PDS do každého oka ke značce, vytáhneme značku, háčkujeme 1 PDS, umístíme značku do oka, které jsme zrovna háčkovali, 1 PDS do konce řady (53 ok), 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

4. řada: Háčkujeme 25 PDS, 2 PDS do jednoho oka, 1 PDS – do tohoto oka umístíme značku a pokračujeme 2 PDS do jednoho oka, 25 PDS (máme 55 ok), 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

5. řada: 1 PDS do každého oka ke značce, vytáhneme značku, háčkujeme 1 PDS, umístíme značku do oka, které jsme zrovna háčkovali, 1 PDS do konce řady (53 ok), 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

6. řada: Háčkujeme 26 PDS, 2 PDS do jednoho oka, 1 PDS – do tohoto oka umístíme značku a pokračujeme 2 PDS do jednoho oka, 26 PDS (máme 57 ok), 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

7. řada: 1 PDS do každého oka ke značce, vytáhneme značku, háčkujeme 1 PDS, umístíme značku do oka, které jsme zrovna háčkovali, 1 PDS do konce řady (57 ok) , 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

8. řada: Háčkujeme 27 PDS, 2 PDS do jednoho oka, 1 PDS – do tohoto oka umístíme značku a pokračujeme 2 PDS do jednoho oka, 27 PDS (máme 59 ok), 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

 

Čtěte také: Škola pletení pro začátečníky

 

9. řada: 1 PDS do každého oka ke značce, vytáhneme značku, háčkujeme 1 PDS, umístíme značku do oka, které jsme zrovna háčkovali, 1 PDS do konce řady (59 ok) , 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

– 15. řada: opakujeme řadu 9. Háčkujeme za zadní nit.

16. řada: háčkujeme 27 PDS, 2 PDS dohromady, 1 PDS – do tohoto oka umístíme značku a pokračujeme 2 PDS dohromady, 27 PDS (máme 57 ok), 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

17. řada: 1 PDS do každého oka ke značce, vytáhneme značku, háčkujeme 1 PDS, umístíme značku do oka, které jsme zrovna háčkovali, 1 PDS do konce řady (57 ok) , 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

18. řada: háčkujeme 26 PDS, 2 PDS dohromady, 1 PDS – do tohoto oka umístíme značku a pokračujeme 2 PDS dohromady, 26 PDS (máme 55 ok), 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

19. řada: 1 PDS do každého oka ke značce, vytáhneme značku, háčkujeme 1 PDS, umístíme značku do oka, které jsme zrovna háčkovali, 1 PDS do konce řady (55 ok) , 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

20. řada: háčkujeme 25 PDS, 2 PDS dohromady, 1 PDS – do tohoto oka umístíme značku a pokračujeme 2 PDS dohromady, 25 PDS (máme 53 ok), 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

21. řada: 1 PDS do každého oka ke značce, vytáhneme značku, háčkujeme 1 PDS, umístíme značku do oka, které jsme zrovna háčkovali, 1 PDS do konce řady (53 ok) , 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

22. řada: háčkujeme 24 PDS, 2 PDS dohromady, 1 PDS – do tohoto oka umístíme značku a pokračujeme 2 PDS dohromady, 24 PDS (máme 51 ok), 1 ŘO pro otočení práce, otočíme.

23. řada: 1 KS do každého oka z předešlé řady, háčkujeme za zadní nit (51 KS), práci ukončíme

 

Fotografie uháčkovaného kusu kabelky

 

Přeložíme práci na polovinu a sháčkujeme boční okraje. Háčkujeme 25 KS na každé straně, 1 PO, práci ukončíme. Začistíme volné nitě a obrátíme práci do líce.

 

Fotografie návod jak uháčkovat kabelku
1) Sháčkování bočních lemů – 2) Pohled na rubovou část – 3) Pohled na lícovou část

 

Čtěte také: Paličkování – základy, potřeby, podvinky

 

Přeložíme práci na polovinu a sháčkujeme boční okraje. Háčkujeme 25 KS na každé straně, 1 PO, práci ukončíme. Začistíme volné nitě a obrátíme práci do líce.

 

Fotografie návod jak uháčkovat kabelku

 

2) Horní lem háčkované kabelky

Háčkujeme světle modrou přízí, dvěma vlákny a háčkem 3.5 mm. Háčkujeme v kruhových řadách.

1. řada: háček zapíchneme do bočního švu a háčkujeme 1 KS okolo celé kabelky (48 KS), spojíme 1. oko řady 1 PO.
2. řada: 1 KS okolo celé kabelky, avšak háčkujeme za zadní nit (48 KS), spojíme 1. oko řady 1 PO.
3. – 6. řada: 1 ŘO jako pomocník, 1 KS do každého oka z předešlé řady (48 KS), spojíme 1. oko řady 1 PO.
7. řada: pokračujeme pouze s jedním vláknem příze a háčkem 3 mm. Háčkujeme 1 račí sloupek do každého oka z předešlé řady. Spojíme 1 oko řady 1 PO a práci ukončíme. Začistíme volné nitě. Kabelky hezky vytvarujeme.

 

Fotografie návodu na háčkovanou kabelku s chobotničkou

 

Ucho

Přizpůsobíme délku ucha svým potřebám. Já jsem háčkovala ucho pro 8mi letou holčičku.

 • Použijeme pískovou přízi, háčkujeme dvěma vlákny, háčkem 3.5 mm.
 • Háčkujeme potřebné množství ŘO. Od druhého oka od háčku háčkujeme 1 PO do každého ŘO.
 • Práci ukončíme.
 • Začistíme volné nitě a ucho přišijeme dovnitř kabelky.

Háčkovaná kabelka se nosí přes tělo – jako tzv. chlebník. Na kabelku našijeme pár flitrů a jehlou s tupým hrotem ji vyzdobíme perličkami. Já jsem použila japonské „Toho beads velikost 6/0.“

 

Fotografie od www.hackujemesvendulkou.cz

 

Chobotnička Anička – Hlavička + tělo

Háčkujeme tmavě modrou přízí, jedním vláknem a háčkem 3 mm. Háčkujeme plynule ve spirálových, kruhových řadách – tzn., nebudeme řady spojovat pomocí PO a nebudeme na konci řady práci otáčet.

1. řada: 2 ŘO, vynecháme 1. oko a do druhého oka od háčku háčkujeme 7 KS (7 KS)
2. řada: 2 KS do každého oka z předešlé řady (14 KS)

 

Fotografie:Návod na háčkovanou chobotničku
Návod na háčkovanou chobotničku

 

Čtěte také: Drátkování – návody pro začátečníky

 

3. řada: [1 KS,V] – opakujeme celkově 7x (21 KS)

Fotografie:Návod na háčkovanou chobotničku

 

4. řada: [2 KS,V]– opakujeme celkově 7x (28 KS)

Fotografie háčkovaného kusu chobotničky

 

5. -12. řada: 1 KS do každého oka z předešlé řady (28 KS)

Fotografie Návod na háčkovanou chobotnici

 

13. řada: [Λ, 2 KS] – opakujeme celkově 7x (21 KS)
14. – 16. řada: 1 KS do každého oka z předešlé řady (28 KS) Začneme plnit chobotničku dutým vláknem.
17. řada: 1 KS do každého oka z předešlé řady, akorát háček budeme zapichovat za zadní nit (21 KS)
18. řada: [Λ, 2 KS] – opakujeme celkově 7x (14 KS)
19. řada: [Λ] – opakujeme celkově 7x (7 KS), práci ukončíme, Necháme si delší nit na zašití zbylých ok. Začistíme volné nitě a tělíčko vytvarujeme.

 

Fotografie:Návod na háčkovanou chobotničku

 

Čtěte také: Rozhovor se Sylvou Antony Čekalovou – s krosienkami má člověk co objevovat celý život

 

Volánky

1. řada volánku: Háček zapíchneme do 16. řady, nad ohybem, který vznikl po háčkování za zadní nit. Háčkujeme 1 reliéfní KS do každého oka dokola. Spojíme 1. oko řady 1 PO.
2. řada volánku: 1 ŘO jako pomocník, [přeskočíme 1 oko, 7 DS do dalšího oka, 1 PO do následujícího] – opakujeme celkově 5x, 1 PO do prvního oka řady a práci ukončíme. Začistíme volné nitě.

 

Háčkování s Vendulkou návod na háčkovanou chobotničku

 

Chapadla

Háčkujeme 8 různě barevných chapadel v odstínech modré, růžové a tělové.
1. řada: 23 ŘO
2. řada: háčkujeme od 2. oka od háčku 1 PO do každého oka, práci ukončíme na konci řady. Necháme si krátké provázky na přivázání chapadélek. Provázky rovnoměrně navážeme na střední část, schovanou pod volánky. Zavážeme je na uzlík a následně volné nitě zatáhneme pomocí háčku dovnitř chobotničky.

 

Rotografie: Háčkovaná chapadla
Háčkovaná chapadla

 

Přišijeme oči v úrovni 13. řady. Pokud používáte bezpečností oči – 10 mm, nezapomeňte je vložit ještě před dokončení těla. Pod oči našijeme knoflíčky o průměru 9 mm jako líčka.

 

Fotografie: kabelka s chobotničkou
háčkovaná kabelka chobotnička

 

Poutko

Háčkujeme tmavě modrou přízí, jedním vláknem. Háček zapíchneme do vrcholu chobotničky a háčkujeme 3 ŘO, 1 PO do vrcholu chobotničky. Práci ukončíme. Začistíme volné nitě.

Fotografie Návod na háčkovanou chobotničku

 

 • Růžovou přízí háčkujeme 55 ŘO, práci ukončíme.
 • Přeložíme řetízek na polovinu, protáhneme poutkem chobotničky.
 • Přivážeme chobotničku na kabelku a zavážeme mašličku.

 

Čtěte také: Drhání (makramé) bude vaší vášní

 

A kabelku máme hotovou 🙂

Jestli se vám návod na háčkovanou kabelku s chobotničkou Aničkou líbil, tak vyzkoušejte i další návody a pochlubte se nám. Vendulku a její tvorbu můžete najít zde:

Vendulce moc děkujeme za tak krásný návod. Kabelka pro děti je úžasná. 🙂

 

Další kreativní návody nejen na háčkování najdete ZDE.

 

Návod na velikonoční drátované vejce od Lucie Vernerové 14. 3. 2018
Jak zklidnit mysl a odbourat stres pomocí domácích a přírodních prostředků – rady a tipy 15. 5. 2020
Jak si vyrobit barevný písek doma 9. 1. 2018
Rozhovor s Vendou Beránkem a videonávod na dřevěnou lžíci 4. 8. 2018
Domácí výroba svíček – návod 22. 1. 2017
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru